Večerní stovka 2009 - další rekordní závod

Vydáno dne 13. 08. 2009 (3823 x přečteno)

Tradiční Večerní stovka v Kamenci u Poličky se ve svém 15.ročníku představila v inovované podobě. Program byl rozdělen do dvou částí - odpolední, ve které se závodilo o body do Českého poháru Velkopopovického Kozla a večerní finálový play-off závod za umělého osvětlení o ceny a finanční prémie.

V odpoledním závodě mužů se na start postavil rekordní počet 203 závodníků a to i přesto, že z české špičky chyběla řada zvučných jmen (např. Pěkný, Maňas). Při velké účasti závodníků platí v Kamenci pravidlo postupu omezeného počtu závodníků do druhého kola - pro muže to letos byla hranice 80. místa. Drtivá většina favoritů si s většími či menšími problémy svůj postup pohlídala a na start druhého kola v obráceném pořadí podle časů se dostala. Vítězným výkonem se stalo 16,24 s Petra Mařana před dvojicí Martin Kulhavý, Pavel Krpec - oba 16,33 s. Všechny tyto tři časy byly lepší stávajícího rekordu dráhy 16,41 s z roku 2008.

V ženské kategorii si startovní číslo obléklo přesně 100 závodnic - z české špičky zde nechyběl nikdo. Také tady platil postup nejlepších 60 do dalšího kola. A i zde žádná z favoritek v prvním kole nazaváhala a s jistotou všechny postoupily. Na čele závodu se odehrál velký souboj sedmnáctkových časů, kde o umístění rozhodovala každá setina vteřiny. V předposledním pokusu druhého kola razantně zaútočila Pavla Švaříčková - časem 17,26 s opět posunula hranici národního rekordu. Druhá Monika Sedlatá 17,77 s a třetí velmi mladá závodnice Hana Sklenská 17,78 s.

Za umělého osvětlení ve 20.30 h bylo odstartováno finále play-off 16 žen, které mělo výbornou diváckou kulisu a strhující atmosféru. Ženy předváděly výborné a vyrovnané výkony prakticky bez neplatných pokusů. Většina soubojů se rozhodovala až na cílové čáře. To platí i pro finálový souboj Kláry Šenkyříkové (17,65 s) s Pavlou Švaříčkovou (17,59 s), která zcela po zásluze zvítězila. Pavla ve všech svých šesti pokusech pokořila hranici 18 sekund.

Ve 21,45 h začalo play-off finále mužů, ve kterém již bylo vidět více riskování, více návratů k nezapojeným rozdělovačům, více neplatných pokusů. Zlatým hřebem se stalo druhé semifinále, ve kterém Petr Mařan stanovil nový rekord dráhy na 16,06 s a jen těsně za ním doběhl Pavel Krpec 16,14 s. Ve finále pak Petr Mařan, který po celý den podával spolehlivé výkony poprvé selhává - vítězí tak Vladimír Záhrobský, který do vyřazovacích soubojů postoupil až jako první náhradník.

Rád bych poděkoval všem fanouškům a divákům za to, že náš areál navštívili v tak velkém počtu. Stejně jako všem závodníkům, kteří ikdyž odběhli třeba jen jeden pokus odpoledne, zůstali i na další program a hlavně ve finálové části vytvořili úžasnou atmosféru. Doufám, že jste si všichni odnesli příjemný zážitek.

Po celý víkendový program závodů byla ve sportovním areálu instalována velkoplošná LED obrazovka firmy Yotiva, která poskytla divákům dokonalý přehled o dění na závodní dráze. Letošní novinkou byly tzv. opakovačky - projekce z právě skončeného pokusu. Závody se dále vysílaly on-line na internetové televizi yotiva.tv - bohužel, ale přenos provázely technické problémy, za které se moc omlouváme.
Sestřih ze závodu Večerní stovka se objeví v magazínu Požární sport v pátek 28. 8. v 16,45 h, potom ve 22,55 h a dále v sobotu 29. 8. v 11.05 h.

V neděli 9. 8. pokračoval závodní program soutěží družstev mužů, žen a seniorů v požárním útoku O pohár starostky obce Kamenec u Poličky. Celkem se v závodě představilo 31 družstev mužů, 17 ženských družstev a 6 družstev v kategorii seniorů. Závody probíhaly v duchu pravidel Okresní ligy Svitavska - sklopné terče, úzké hadice, možnost volby družstva zda použije přetlakový ventil nebo ne. Kategorii mužů ovládla družstva z okresu Svitavy - zvítězilo družstvo Hartmanic časem 18,01 s. Zajimavostí je společné třetí místo Širokého Dolu a Lubné se stejným časem.
V ženách loňské vítězství obhájily ženy Chválenic - 17,56 s s prvním sestřikem 16,92 s. Mezi seniory - závodníky staršími 35 let na 2 hadice B, zvítězilo také družstvo Hartmanic - 16,25 s.

Kompletní výsledkový servis a další informace jsou k dispozici na stránkách www.obec-kamenec.cz, na stránkách Českého poháru www.stovky.cz, video záznamy pak po zpracování na www.yotiva.tv.

Dalším závodem Českého poháru Velkopopovického Kozla je v premiéře Polabské stovkování v Pískové Lhotě v okrese Nymburk v sobotu 29. 8. 2009. Propozice a elektronický systém přihlašování - www.stovky.cz.