Bookmark and Share

Kamenec 2008

Vydáno dne 17. 08. 2008 (3953 x přečteno)

Sportovní areál Pod Lipou v Kamenci u Poličky hostil o víkendu 9. a 10. 8. tradiční Večerní stovku a následné nedělní závody v požárním útoku.


Závodníky a diváky čekalo v areálu hned několik velkých novinek. Ty dvě největší dodaly závodům zcela novou dimenzi. Nový, velmi rychlý tartanový povrch běžecké dráhy sliboval kvalitní výkony.
Velkoplošná LED obrazovka 4 x 3 m se střihem obrazu ze tří kamer a se zobrazováním průběžných výsledků poskytla nový divácký zážitek. On-line přenos obrazu a zvuku na internet pak přiblížil závody světu a všem, kteří závody chtěli sledovat z tepla svých domovů. Sestřih ze závodu připravuje také Česká televize pro magazín Požární sport, který by se měl vysílat na programu ČT4 na konci srpna.

Sobotní závod Večerní stovka, pátý díl Českého poháru Velkopopovického Kozla, přivítal ve svém čtrnáctém ročníku rekordní účast závodníků.
V kategorii žen se od 17 hodin představilo v prvním kole 113 žen. Do kola druhého, ve kterém se startuje v obráceném pořadí dle časů prvního kola, pak postoupilo 50 nejlepších. Posledním postupujícím časem byl čas 20,88 s. Již v prvním kole se do čela závodu dostala Pavla Švaříčková 17,76 s a svoji pozici uhájila i po finálovém kole. V něm se rozhořel velký boj o další medailová umístění, ze kterého nakonec vyšla vítězně Klára Šenkyříková 17,94 s a Petra Čekalová 18,20 s.
Muži odstartovali svůj závod ve 20,15 h. již za umělého osvětlení. 192 mužů v prvním kole ve dvou dráhách věštilo velmi dlouhý závod. Dařilo se však rozběhy maximálně zrychlovat a tak ve 23,15 h bylo připraveno druhé kolo závodu s nejlepšími 60. Posledním postupujícím časem bylo 19,77 s. První kolo nezvládla řada vynikajících závodníků např. i český rekordman Jakub Pěkný, Martin Kulhavý ..., ozdobou bylo 16,73 s Pavel Krpec. Ve finálovém kole se počet "šestnáctkových" časů rozrostl na šest. Poslední rozběh byl pak opravdovým vrcholem dne - Martin Roháč skvěle 16,41 s, Pavel Krpec 16,45 s neplatný pokus, ale 16,73 s z prvního kola stačilo na druhé místo. Třetí místo si ve druhém kole vyběhl Martin Stuchlík 16,77 s. Tyto skvělé výkony ještě podtrhuje fakt, že jsou dosaženy za umělého osvětlení, které i přes neustálé zlepšování nikdy nedosáhne intenzity světla ve dne.
Tradicí je v Kamenci i sobotní doprovodný program po skončení závodu, který se i přes velmi chladné počasí protáhl takřka do ranních hodin ..

V neděli se od 9 hodin ráno startovalo s dalším programem - požárními útoky. V prvním závodě O pohár starostky obce se představilo 31 družstev mužů a 18 družstev žen. V tomto závodě se závodilo na úzké hadice, sklopné terče - zkrátka podmínky známé ze závodů Extraligy. Samotná účast družstev se také dala srovnat s některými závody v seriálu Extraligy. V obou kategoriích padly a zvítězily "sedmnáctky" - muži Široký Důl 17,49 s a ženy Chválenice 17,48 s.
Po dalších pokusech pěti družstev v závodě seniorů následovalo vyhlášení vítězů a již se připravoval další závod dne - Komficup, závod s jednotným strojem Komfi na nástřikové terče, široké hadice, přetlakový ventil, stroj v klidu - pravidla používaná na MČR družstev. Na startu se představilo 13 mužských družstev a 8 ženských týmů. Vítězství a nejvíce klidu si před MČR opět odvezl Široký Důl časem 28,44 s, v ženách obhájci republikového titulu Chválenice 26,15 s.

Videozáznam celého víkendového dění je k dispozici na webu internetové televize www.yotiva.tv.
Záznam je nyní již sestříhaný a rozdělený po jednotlivých závodech, nelze jej však stahovat a je určen pouze k prohlížení.
Na webu www.obec-kamenec.cz jsou pak fotografie a kompletní výsledky.

Na závěr bych rád poděkoval všem závodníkům za velmi sportovní chování, za perfektní přístup ke všem závodům a za projevenou přízeň. Poděkování patří také všem divákům, jejichž množství nás tak trochu i překvapilo.
Jako pořadatele nás to moc těší, že se Vám u nás líbí a je to pro nás ten největší motivační nástroj. Každý ročník závodu se snažíme vždy posunout o kousek dál, je to pro nás stále náročnější, proto i tento článek vznikl s určitým časovým odstupem.

A ještě poslední:
Takřka za sebou máme další ročník Českého poháru VK a bude se připravovat jeho pokračování pro příští rok - jaký by měl být ročník 2009 ?

Petr Šváb
Kamenec